Myčky nádobí jsou velmi často diskutovaným tématem. Zatímco někdo na ně nedá dopustit, pro jiného jsou naprosto zbytečnou investicí. Ať už máte na myčky jakýkoli názor, možná jste se i vy setkali s nejrůznějšími povídačkami, jež o nich kolují. Věděli jste, že většina z nich byste neměli věřit?
Mýty a myčky nádobí, aneb co se často říká
Ani myčky se bohužel nevyhnuly nejrůznějším povídačkám a fámám, které o nich často kolují, lidé si je mezi sebou předávají a věří jim. Dokonce někdy tyhle pravdou nepodložené řeči jsou jedním z důvodů, proč si lidé myčku nádobí nepořídí – a to je škoda. Možná i vy zarytě věříte něčemu, co vlastně vůbec není pravda, ale protože to bába odvedle povídala, tak to přece tak musí být, no ne? Věřte nebo ne, ale není všechno zlato, co se třpytí a ne všechny řeči, se kterými se myčky nádobí často potýkají, musí být nutně pravdivé.
Nejčastější mýty o myčkách nádobí
Udělejme si v tom konečně jasno a pojďme společně odhalit pravdu. Našli jsme pro vás nejčastější mýty, které myčky nádobí často doprovází, ale přitom na nich není ani chlup pravdy. Jste připraveni čelit skutečnosti? V tom případě čtěte dál!
Jedním z nejčastějších mýtů je kvalita umytého nádobí. Mnoho lidí věří, že myčka nedokáže plnohodnotně zastat mytí v ruce, kdy máte čistotu nádobí pod kontrolou. Opak je ale v tomto případě pravdou. Myčka nádobí totiž při mytí aplikuje daleko teplejší vodu, kterou by lidské ruce nesnesly, takže dochází k lepší likvidaci nežádoucích mikroorganismů – zatímco vy myjete nádobí ve vodě, která má cca 40 °C (vyšší teplotu byste nevydrželi), u myčky to bývá o 10-30 °C více.
Další častou povídačkou je vyšší spotřeba financí. Mnoho lidí věří tomu, že myčky nádobí „sežerou“ podstatně více peněz, nežli kolik by vás stálo postavit se ke dřezu nádobí a umýt jej ručně. V případě pořízení nejúspornější myčky na trhu lze dosáhnout spotřeby vody pouhých 7 litrů na jeden mycí cyklus, čehož nemáte v případě, že byste stejné množství nádobí drhli ručně, šanci dosáhnout – největší šetřílkové při běžném množství nádobí spotřebují ručním mytí minimálně 12 litrů vody. Investice do myčky se tak rozhodně vyplatí, vždyť ty nejlevnější myčky pořídíte již od 5000 Kč. Za tuto cenu lze běžně pořídit menší stolní myčky, v akci či slevových nabídkách pak i myčky klasických velikostí.
Škodí opravdu našemu zdraví?
Na závěr ještě jeden mýtus, který zde můžeme společně zbořit. Někteří jsou přesvědčeni o tom, že leštidlo používané při oplachování nádobí v myčce obsahuje škodlivé látky, které díky tomu, že leštidlo na nádobí ulpívá, následně škodí našemu zdraví. Skutečnost se má tak, že právě ona leštidla, která jsou nedílnou součástí mycího cyklu zajišťují, že z nádobí během sušení „sklouzne“ všechen mycí prostředek. Nádobí tak zůstane krásně čisté a lesklé.
Přidej komentář jako první k "Myčky a mýty kolem nich: co se říká a není pravda?"