12 + 1 výhod občasného přerušovaného půstu

V posledních letech se stává čím dál větším hitem občasný přerušovaný půst, tzv. Intermittent fasting. Jedná se o jednu z velmi populárních metod, při které se střídají fáze jídla s fázemi půstu.

Při tomto stravovacím vzorci jde hlavně o dobu, kdy jíte, nikoliv o to, co konzumujete. Přerušovaný půst spočívá v pravidelném rozložení stravy do přesných časových úseků. Nejde tedy o kalorie, ale o čas. Samozřejmě i zde platí, že bychom se vždy měli řídit zásadami zdravého stravování.

Tato metoda není založena na dlouhodobém hladovění, nýbrž na pevně nastavených časových limitech, během kterých jíte a během kterých se postíte. Doba přerušovaného půstu se stanovuje individuálně a zpravidla se pohybuje mezi 6 až 36 hodinami v kuse. Zjednodušeně řečeno tedy přerušovaný půst znamená, že určitou část dne jíte a další se postíte. Několikahodinovým hladem donutíte své tělo, aby použilo jako hlavní zdroj energie hlavně tuky, proto je pochopitelně tato metoda vyhledávána zejména ženami, které chtějí zhubnout.

Jak již bylo zmíněno, je rozhodně potřeba mít na paměti, že vše co si k jídlu připravujete, by mělo odpovídat zásadám zdravého stravování a určitě byste neměli přijímat méně, než vaše tělo skutečně potřebuje.

Hubnutí metodou přerušovaného půstu ovšem není jedinou výhodou této oblíbené metody. Níže si uvedeme i další velmi významné účinky přerušovaného půstu:

 1. Posiluje imunitní systém – přerušovaný půst dokáže zlepšovat imunitní systém díky snížení poškození těla volnými radikály, regulaci zánětů v těle a zabraňování růstu nádorových buněk.
 2. Zvyšuje množství energie – díky půstu není náš trávicí systém tolik zatížen. Bez jídla máme v těle mnohem více prostoru pro energii, kterou můžeme využít při cvičení, meditaci, nebo třeba józe. S lehčím tělem máme i jasnější mysl. Půst tedy významně přispívá k uvědomění.
 3. Zlepšuje paměť- občasný půst má také pozitivní vliv na zlepšování paměti, jasného myšlení a poznání.
 4. Zvyšuje citlivost organismu vůči inzulínu – na základě studií bylo prokázáno, že po období půstu byl inzulín efektivnější při vyrovnávání hladiny glukózy v krvi. Z toho vyplývá, že pravidelný půst omezuje riziko vzniku cukrovky.
 5. Zlepšuje zdraví srdce – i zde občasný půst má svoji významnou roli. Jídlem nezatížené orgány se mnohem lépe regenerují a mohou efektivněji pracovat.
 6. Příznivě ovlivňuje metabolismus půst podporuje látkovou výměnu. Díky přerušovanému půstu má trávicí systém možnost odpočívat, což vede k povzbuzování metabolismu a k rychlejšímu spalování kalorií. Občasný půst dokáže regulovat zažívání a podporovat zdravou funkci střev.
 7. Podporuje dlouhověkost jakkoli se to může zdát neuvěřitelné, pravdou je, že čím méně budete jíst, tím vyššího věku se můžete dožít. Studie prokázaly, že délka života v různých kulturách se liší právě v závislosti na jejich stravovacích návycích.
 8. Pomáhá zlepšit výkon mozku – je prokázáno, že občasný půst má skvělý vliv na mozkovou činnost. Dokáže zlepšovat mozkové funkce díky produkci bílkoviny, která se nazývá neurotrofický faktor. Tento faktor aktivuje přeměnu mozkových kmenových buněk do nových neuronů a dokáže spouštět řadu dalších procesů, které produkují látky podporující nervové zdraví. Chrání mozkové buňky před změnami, které jsou příčinou vzniku Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby.
 9. Napomáhá snižování oxidačního stresu stojícího v pozadí za řadou chronických onemocnění.
 10. Redukuje hladinu cholesterolu – problematikou zvyšování cholesterolu, který bývá jedním z hlavních zdravotních problémů západní populace, se zabývá mnoho studií. Z některých studií vyplývá, že občasný půst může být v tomto problému nápomocen.
 11. Redukuje krevní tlak – i v této oblasti proběhlo již řadu výzkumů, jejichž výsledky prokázaly snížení kardiovaskulárních rizikových faktorů, včetně krevního tlaku.
 12. Pomáhá zkvalitnit kůži a chrání před vznikem akné s pomocí občasného půstu se pleť dokáže sama lépe vyčistit.

Zdravotní přínosy půstu jsou tedy jistě nepopiratelné a občasný půst může mít velmi mnoho pozitivních výsledků, působících na náš organismus, ať už se jedná o výsledky fyzické nebo psychické. Půsty vám mohou zvýšit zdraví a vitalitu. Je ovšem potřeba řádně naslouchat svému tělu a půst provádět správně a s rozvahou, abychom s jeho výsledky mohli být opravdu spokojeni.

Přidej komentář jako první k "12 + 1 výhod občasného přerušovaného půstu"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*