Existuje nespočet studií, které dokazují pozitivní vliv bílkovinné diety na zdraví z hlediska metabolismu a shazování váhy. Těch, kteří aktivně budují svalstvo, nepřekvapí fakt, že zvýšený příjem proteinů zvyšuje svalový objem a sílu svalstva. Je to logické – svalová vlákna jsou primárně stavěné z proteinů. Při posilování opakovaně ničíte svalovou tkáň a spouštíte proces proteinové syntézy, při kterém tělo produkuje další a další proteiny do svalů, aby nahradil zničené tkáně. Proto při silovém cvičení tělo potřebuje mnohem vyšší množství bílkovin. Pokud pak dáte tělu dostatečný čas na regeneraci, svaly porostou a zvyšuje se i vaše fyzická síla.
S tím souvisí i schopnost bílkovin zachovávat objem svalů a zároveň pomoci shazovat tuk. Takže při vysokoproteinové dietě si zachováte větší množství svalů a rychleji shodíte tuk, než při dietě s nízkým podílem proteinů.
TIP: Srovnání nejpopulárnějších proteinových diet
Další pozitiva úzce souvisí se schopností zvládat kalorický deficit, který si při hubnutí musíte nutně nastavit. Při vyšším příjmu bílkovin, i když jde o menší množství jídla, se totiž žaludek cítí déle sytý. Podle výzkumů to souvisí s vlivem na hormony, které řídí pocity hladu. Tento efekt samozřejmě nenastává pouze při vysloveně bílkovinné dietě, ale při kterémkoliv jídle bohatém na proteiny – znáte to, můžete sníst i kilo zeleninového salátu a vytráví vám rychleji, než po dvěstěgramovém steaku. To automaticky znamená, že jste méně náchylní na to nešťastné pojídání snacků a kdejaký drobností, což vám úspěšně nastartovanou dietu může zmařit. Výsledkem je to, že při bílkovinné dietě snadněji setrváte, protože při ní hrozí nižší riziko hladu, a tím kolísání nálad, stresu a nespokojenosti.
Z ostatních zdravotních výhod bílkovinné diety, kdy asi nejznámější je dieta Ketodiet, se zmiňuje snižování krevního tlaku a snížení LDL cholesterolu, a tím nižší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Dále mezi pozitiva patří lepší schopnost těla zotavit se ze zranění, ale i lepší zvládání fyziologického stárnutí. Jak stárneme, svalstvo má tendenci degenerovat (takzvaná sarkopenie), a obecně starší lidé nedokáží proteiny zpracovávat tak efektivně, jak mladí. Proto je potřebují víc.
A konečně, byl potvrzen i pozitivní vliv vyššího příjmu bílkovin na kosti. Souvisí to s nižším rizikem vzniku osteoporózy, zejména u žen po menopauze, a nižší náchylností na zlomeniny.
Co jíst při bílkovinné dietě
Kvalita přijatých bílkovin má poměrně velký vliv na výsledný efekt. Je obrovský rozdíl sníst polotovar v podobě hamburgeru ze supermarketu, a připravit si dobrý domácí hamburger z čerstvě namletého masa. Faktem je, že nejlepším zdrojem bílkovin jsou živočišné produkty, což ale samozřejmě neznamená, že vegetariáni či vegani by bílkovinnou dietu nemohli absolvovat. Chce to jen správné plánování jídel, například týdenní jídelníčky, vybírat si kvalitní proteinové zdroje, a pomůže i vést si podrobný deník. Z bílkovinné diety nemusí být vyloučeni ani lidé s potravinové intolerance.
Přidej komentář jako první k "Výhody bílkovinné diety"