Jak vybrat správnou matraci?

jak vybrat matraci

Pohodlný a kvalitní spánek je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou bychom pro své zdraví měli udělat. Jak ale dokonale kvalitního spánku dosáhnout?  Samozřejmě existují správné životní návyky, které nám k dosažení kvalitního spánku mohou dopomoci, ale mnohdy to samo o sobě nestačí. K tomu, abychom se ráno probudili svěží a odpočinutí, potřebujeme také kvalitní postel a především kvalitní matrace.

Správně zvolená matrace vám dokáže ulevit od bolestí zad a kloubů a pomůže vám k mnohem kvalitnějšímu spánku. Výběru správné matrace bychom tedy měli věnovat zvýšenou pozornost. Ideálně platí, že každá matrace by měla být pokud možno co nejvíce přizpůsobena osobě, která ji bude dlouhodobě používat.

Uvedeme si několik základních zásad, podle kterých bychom měli při výběru matrace vybírat.

  • Tvrdost matrace

Tvrdost matrace bychom měli vybírat podle hmotnosti, pohlaví i podle věku uživatele. Na výběr bývají většinou 4 tvrdosti od měkkých až po extra tvrdé. Někteří prodejci nabízejí 5 kategorií, kde se nachází i extra měkké matrace, které ovšem ze zdravotního hlediska nejsou vůbec vhodné.

Mezi základní faktory při výběru tvrdosti matrace patří zejména tělesná hmotnost uživatele, kdy platí, že lidé s nižší váhou si mohou zvolit i měkčí matrace, naopak lidé s vyšší váhou by měli raději volit matrace tvrdší, které jejich tělu poskytnou dostatečnou oporu. Ze zkušeností platí, že ženy a lidé staršího věku preferují raději měkčí matrace, kdežto muži volí častěji matrace tvrdší.

Ze statistiky vyplývá, že většina uživatelů preferuje optimální tvrdosti 2 a 3.

Z hlediska tvrdosti matrací je potřeba brát také v úvahu i nejčastěji preferované polohy ve spánku.

Pokud spíte nejradši na boku, je pro vás více optimální měkká až středně tvrdá matrace, která se přizpůsobí tělu, ale zároveň vás podepře. Pokud spíte nejčastěji na břiše, nebo polohy přes noc střídáte, je pro vás optimální pořídit si středně tvrdou matraci, která se opět tělu dokáže přizpůsobit. Jestliže spíte převážně na zádech, zde platí jednoznačná volba pro tvrdší matraci, která optimálně rozloží vaši váhu a zajistí páteř v přirozené poloze.

  • Délka matrace

Délka matrace by měla ideálně být o 20 až 25 centimetrů delší než je délka vašeho těla. Běžné délky matrací se pohybují v rozměrech 90×200, 80×200,70×200, 90×180, 90×190, 90×195. Dále jsou k dostání matrace o rozměrech 80×180, 80×190, 80×195 a další.

  • Šířka matrace

Šířka matrace záleží na vašich preferencích, běžná šířka se udává 90 centimetrů na jednolůžko, u dvoulůžek není výjimkou, že může mít matrace 80 cm.

  • Výška matrace

Optimální výška matrace by měla být alespoň 15 centimetrů a u seniorů alespoň 20 centimetrů.

  • Materiál

Materiál je potřeba volit podle roštu a zejména podle vašich osobních preferencí s ohledem na to, zda trpíte například alergiemi, nebo dáváte přednost přírodním materiálům.

Pokud si vyberete správnou matraci, o kterou budete dobře pečovat, může vám sloužit dobře po dobu deseti i patnácti let. Po této době je již vhodné matrace vyměnit, vzhledem k únavě materiálu i z hygienického hlediska.

Uvádí se, že optimální doba pro výměnu matrace je po sedmi letech.

Přidej komentář jako první k "Jak vybrat správnou matraci?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*