Centrální registr dlužníků pomůže jak dlužníkům, tak i věřitelům

Úlohou Centrálního registru dlužníků je zajistit výměnu dlužnických informací mezi věřiteli a zároveň dlužníkům umožnit kontrolu existence dluhu evidovaného věřitelem.

Pokud chcete mít jistotu o své bezdlužnosti, je možné se obrátit na Centrální registr dlužníků a prostřednictvím výpisu o bezdlužnosti zjistit jaké informace dlužnický registr k Vaší osobě eviduje.

Co je registr dlužníků

Tyto registry vznikly jako ochrana věřitelů před problémovými klienty. Spousta lidí žádajících o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr, nájmy, si neuvědomuje, že obchodní korporace prostřednictvím těchto registrů sdílí informace o bonitě žadatele.

Věřitel má možnost nahlédnout do registru dlužníků online a zjistit si aktuální dluhovou angažovanost žadatele o půjčku, případně i historicky nezaplacené závazky za leasing auta, za energie nebo jen za paušál mobilního telefonu, nájemné, nebo jakoukoliv neuhrazenou fakturu.

Jak dlouho trvá vymazání z dlužnických registrů?

Pokud jste v minulosti opomněli uhradit jakýkoliv svůj závazek a ocitli jste se v registrech, věřte, že tento černý puntík jen tak nesmažete. I po uhrazení všech závazků se data uchovávají ještě:

V registrech dlužníků jsou data uchovávána čtyři roky po zaplacení dluhu. V negativním registru jsou data uchovávány tři – pět  let i po zaplacení dluhu.

U mobilních operátorů po jednom roce dochází k výmazu, ovšem pouze za předpokladu, že operátor pohledávku nepostoupil vymáhací agentuře.

Výmaz z registru dlužníků!

O vymazání z registru nejde jen tak požádat! Ojedinělými případy jsou situace odcizení identity (ztráta dokladů), kdy se klient ocitne v registru nevědomky.

Dlužník se díky registrům vyhne trestnímu stíhání.

Řada dlužníků se čím dál více zadlužuje díky zoufalé situaci. Registr dlužníků je pojistkou, která zabrání dalším zadlužení a v mnoha případech i spáchání trestného činu. Každý rok Státní orgány lustrují okolo 200.000 tis občanů.

Přidej komentář jako první k "Centrální registr dlužníků pomůže jak dlužníkům, tak i věřitelům"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*