Vycvičit štěně tak, aby poslouchalo a stalo se vaším parťákem pro život bez „úletů“ a nepříjemných překvapení, může být pořádný oříšek. Jak k tréninku psích mláďat přistupují profesionálové, to můžete zjistit v novém dokumentárním seriálu s názvem Psí hlídka – Škola štěňat.
Pokud vám tento název už něco říká, máte pravdu – oblíbený seriál Psí hlídka už totiž měli možnost vidět i čeští diváci. Pořad s podtitulem Škola štěňat je spin-offem, tedy jakousi odnoží právě Psí hlídky, která si u obecenstva vysloužila značnou popularitu.
V rámci deseti epizod novozélandského seriálu se setkáte s roztomilými stvořeními, z nichž se mají díky tréninku stát moudří a rozvážní parťáci policie a oddělení boje s biologickými hrozbami Biosecurity, ale také pracovní a asistenční psi pro lidi s postižením a slepečtí psi.
Zejména lidé, kteří příliš zkušeností s cvičením štěňat nemají, budou překvapeni různými povahami jednotlivých psích ras a různými schopnostmi, které musejí mít jejich cvičitelé, aby s nimi došli do kýženého cíle.
Tak kupříkladu němečtí ovčáci se na Novém Zélandu stejně jako u nás nejlépe hodí jako policejní psi, protože jdou vycvičit tak, aby byli loajální, cílevědomí a nenechali se rozhodit při sledování stopy. Naproti tomu zlatí retrívři dokážou být neobyčejně empatičtí, a proto jsou vhodní k tělesně postiženým jako jejich asistenční psi. A jako dokonalí pomocníci pohraničníků se díky svému citlivému čenichu a přirozené zvídavosti osvědčili bíglové.
Štáb dokumentárního seriálu sleduje životní cestu každého štěněcího hrdiny od jeho oddělení od smečky přes následnou socializaci až po úspěšné ukončení tréninku a začátek práce v terénu. To ovšem není případ úplně všech štěňat. Některé z nich totiž neuspějí, protože se u nich zkrátka časem projeví nějaká povahová vlastnost, která jim brání v úspěšném absolvování cvičení. I takové věci se stávají.
Na trenérech je, aby případnou nekompatibilitu odhalili co nejdříve, protože zbytečným cvičením může být pes deprimován, aniž by to k něčemu vedlo, a navíc je celý trénink neskutečně nákladný, protože si vyžaduje plné nasazení a spoustu času minimálně jednoho specialisty.
Pokud se však cvičení podaří a je úspěšně dotaženo do konce, je to pro trenéra určitě satisfakcí a pro samotného psa počátkem fascinující nové kapitoly života, která rozhodně nebude spočívat v ležení na gauči (i když u asistenčních psů může být i tahle činnost součástí „profese“).
Dokumentární seriál Psí hlídka – Škola štěňat si můžete pustit na kanálu Viasat Nature v premiéře každé pondělí od 15. června vždy v 18:30.
Přidej komentář jako první k "Škola štěňat ukáže, jak probíhá profesionální cvičení psů"