Rozvod manželství v roce 2020

rozvod manželství

Jak na rozvod manželství v letošním roce? Jak se řeší otázka nezletilých dětí a jaká je výše soudního poplatku za rozvodové řízení? Rychlý přehled v rozvodu manželství poskytne článek advokátky projektu pravnipomoconline.cz

Jak na rozvod manželství

Pokud si přejete rozvést manželství, pak je nutné vypracovat a podat návrh na rozvod manželství k soudu. Manželství tedy nelze rozvést na matrice nebo jiném úřadě. Žádost o rozvod manželství podává k soudu jeden z manželů nebo společným návrhem na rozvod oba manželé. Nikdo jiný návrh na rozvod manželství podat nemůže (například tchyně).

Příslušný soud k rozvodovému řízení je soud, v jehož obvodu mají nebo měli manželé poslední společné bydliště v České republice, bydlí-li v obvodu tohoto soudu alespoň jeden z manželů. Pokud není takový soud, pak je příslušný soud manžela, který nepodal návrh na rozvod manželství, a není ani takový soud, tak je příslušný soud manžela, který podal návrh na zahájení řízení.

Rozvod a nezletilé děti

Soud manželství nerozvede do doby, než je rozhodnuto o poměrech dítěte v době po rozvodu. Péče o nezletilé děti je tedy řešena v samostatném soudním řízení, které když je ukončeno, může být řešeno rozvodové řízení. Obvykle je rozhodnuto o výlučné péči nezletilého dítěte pro jednoho z rodičů nebo také o střídavé péči.

V žádosti o rozvod manželství se uvádí označení soudu a účastníků rozvodového řízení, dále informace o vzniku manželství a důvody pro rozvod manželství. Nakonec závěrečný návrh na rozvod manželství.

Ideální varianta rozvodu?

Existuje nějaká varianta rozvodu, kterou lze považovat za ideální? Rozvod manželství je nepříjemná životní událost, kdy však vhodným řešením rozvodu manželství je tzv. rozvod dohodou. Rozvod dohodou je obvykle nejrychlejším a nejméně nákladným způsobem rozvodu.

Podmínky pro rozvod dohodou jsou následující:

  • ke dni zahájení řízení o rozvod trvalo manželství nejméně jeden rok a manželé spolu déle než šest měsíců nežijí,
  • manželé, kteří jsou rodiči nezletilého dítěte, které nenabylo plné svéprávnosti, se dohodli na úpravě poměrů tohoto dítěte pro dobu po rozvodu a soud jejich dohodu schválil,
  • manželé se dohodli na úpravě svých majetkových poměrů, svého bydlení, a popřípadě výživného pro dobu po tomto rozvodu.

Finanční náklady rozvodového řízení

Soudní poplatek za rozvod manželství je 2.000,- Kč. Cena rozvodových právníků je různá. Při rozvodu dohodou je však obvykle možné se dohodnout na přesné ceně právní služby za kompletní přípravu veškeré právní dokumentace.

Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu www.pravnipomoconline.cz

Přidej komentář jako první k "Rozvod manželství v roce 2020"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*