Pěstitelská pálenice

pěstitelská pálenice

Pokud míváte v sezóně přebytek ovoce, se kterým si mnohdy již nevíte rady, pak je tento článek určený právě vám. Ovocných kompotů máte již plný sklep, mrazák praská ve švech a všechno usušit se vám taky nechce? Co třeba vyzkoušet vlastní pálenku? Nebylo by skvělé mít doma pár (nebo více) lahvinek nějaké dobrého moku?

Možná vás překvapí, že tato možnost není vůbec složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Existují pěstitelské pálenice, kam přivezete omyté ovoce a oni se postarají o přípravu kvasu a vy pouze čekáte na výsledek. Poté se objednávkou domluvíte na termínu a palírna vám kvas vypálí.

Pokud se pálením již zabýváte, ale nejste si jisti, jak se správně připravuje kvas, nebo se vám příliš nelíbí chuť či vůně vaší pálenky, můžete si nechat od odborníků alespoň poradit.

Obecně platí, že základem pro správnou pálenku je kvalitní ovoce, které musí být dobře vyzrálé, až přezrálé, ovšem v žádném případě nesmí být plesnivé či nahnilé. Hnilobná chuť by tak přešla do destilátu a výsledný efekt by vám radost asi nepřinesl.

Pro ovocný kvas je potřeba odstopkované ovoce, které musí být zdravé, čisté, bez jakýchkoliv zbytků listí, trávy, nebo hlíny a musí být podrcené a rozmělněné.

Na přípravu kvasu je potřeba připravit čistý dřevěný nebo plastový sud, který je nutno vymýt horkou vodou. Sud by v žádném případě neměl být od barev či chemikálií. Pro kvasné nádoby je vhodným materiálem zejména plast. Nevhodné jsou nádoby železné nebo hliníkové. Sudy pro kvašení by měly být pokud možno co největší, například 50 litrové sudy nejsou pro kvašení moc vhodné. Ovoci se daří prokvasit mnohem lépe ve větších sudech.

Nádoby by se měly plnit asi do dvou třetin jejich objemu a měly by se přikrýt víkem či folií. Pokud použijete folii, utáhněte ji gumičkou. V případě, že použijete víko, zde nijak vehementně neutěsňujte, aby váš sud neměl tendenci explodovat. Použít lze také například kvasné zátky či kvasné hadičky a tím přebytečný oxid uhličitý odpouštět přes vodu tak, aby se do kvasu nedostal kyslík, díky němuž by mohlo dojít k „octovému kvašení“.

Jak jsme již zmínili výše, pro mnoho z nás bude jistě jednodušší, využít služeb zkušených odborníků z pěstitelské pálenice, kteří se na výrobu pálenek ve svých palírnách specializují a my se tím vyhneme případnému neúspěchu a zklamání z nepovedené práce.

Přidej komentář jako první k "Pěstitelská pálenice"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*