Návod: Vyrobte si magnetické puzzle pro děti

Magnetické puzzle mají děti rády. Jednotlivé dílky mohou snadno přicvakávat třeba ke dveřím ledničky nebo na pečicí plech. Dílo mohou skládat i postupně. Vyrobte si svoje vlastní magnetické puzzle a užijte si s dětmi zábavu. Čtěte, jak na to.

Z čeho vyrobit magnetické puzzle?

Nejprve je potřeba nějaký obrazec, který rozstříháte a pak z něj s dětmi puzzle zase složíte. Pokud máte ratolesti ještě malé, použijte raději jednodušší obrázek. Pro výrobu „hracího plánu“ na puzzle se hodí například:

  • vzorový barevný obrázek z omalovánek,
  • větší obrázková pohlednice,
  • obrázek z obalu od hračky nebo hry,
  • nějaká kresba pro nejmenší, kterou si stáhnete a vytisknete.

Jestliže už máte děti větší, spojte skládání puzzle s výukou. Na výrobu můžete použít mapu České republiky, Evropy i celého světa, geometrické tvary a ornamenty, anebo třeba strom – rodokmen českých šlechticů. Bude se jim to hodit do dějepisu.

Čím větší podklad seženete, tím bude pak puzzle na skládání těžší. Je dobré mít stejný motiv dvakrát. Jeden použijete na výrobu puzzle a druhý poslouží jako vzor, tahák pro složení.

Materiál a pomůcky na magnetické puzzle

Na výrobu magnetického puzzle je dále potřeba:

  • lepidlo na papír,
  • tvrdý papír nebo čtvrtka o stejném rozměru jako máte motiv na puzzle,
  • samolepicí magnetická páska 3M,
  • pravítko, tužka, nůžky nebo zalamovací nůž.

Postup výroby magnetického puzzle pro děti

1) Nalepte arch s motivem puzzle pomocí lepidla na čtvrtku či tvrdý papír. Místo toho si můžete nechat také celý arch zalaminovat. Jde jen o to, aby byly kousky puzzle tvrdší a pevnější.

2) Pravítkem si na rubové zadní straně na celý arch naměřte nakreslete linky. Rozdělte celý arch na čtverečky nebo obdélníčky, ze kterých pak budou vaše děti puzzle skládat. Pro menší děti načrtněte obdélníky nebo čtverce raději větší, aby bylo dílků méně, třeba 5 × 5 cm, případně obdélníky. Větším dětem to můžete trochu ztížit a udělat dílky menší, například 3 × 3 cm.

3) Nastříhejte jednotlivé dílky nůžkami nebo nařežte zalamovacím nožem.

4) Nastříhejte si magnetickou lepicí pásku na kousky, které se vejdou na zadní stranu každého z dílků puzzle – podle rozměru, který máte.

5) Odstraňte z magnetické samolepicí pásky ochrannou fólii a nalepte ji zezadu na každý dílek budoucího magnetického puzzle. Hezky přitlačte, ať lepidlo dobře drží.

Tip: Pokud se nechcete zdržovat stříháním pásky, existuje i trhací samolepicí magnetická páska, můžete ji na výrobu puzzle také použít, ale je o něco slabší než normální magnetická páska v metráži.

A vaše vlastní puzzle je hotové! Předejte magnetické puzzle dětem k otestování.

Povedlo se jim puzzle složit? Pokud ne, trošku jim napovězte a ještě před začátkem skládání ukažte motiv, který mají dát do kupy. Na to se právě hodí druhá kopie, jak jsme zmiňovali na začátku návodu.

Příjemnou zábavu!

Přidej komentář jako první k "Návod: Vyrobte si magnetické puzzle pro děti"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*