Stále více domácností si pořizuje toto velmi populární zařízení. Co že to ČOV je? Internetová encyklopedie definuje ČOV jako: „Čistírna odpadních vod (zkratkou ČOV, z toho též „čovka“, často označována jako „čistička“) je zařízení, ve kterém dochází k čištění odpadních vod. Bývají budovány jednak v blízkosti různých provozů, kde slouží k čištění průmyslových vod, odpadních vod ze zemědělské výroby, a dále u měst a obcí, kde čistí vody komunální a smíšené, tedy komunální s průmyslovými.“
A proč byste ji měli chtít? Portál TZB info hezky shrnul: „Každý majitel, a tedy provozovatel, by si měl uvědomit náklady spojené s vyvážením jímky či septiku. Výpočtem se dá zjistit, že celkové náklady za 5 let provozu zaslepeného septiku (žumpy) lze vyčíslit na 170 000 Kč, kdežto u čistírny na pouhých 76 000 Kč. Velmi důležitým faktorem je zpětné využití přečištěné vody jako zálivky okrasných zahrad, trávníků či rybníků.
Pro to, abyste ČOV mohli mít, je nejdříve udělat hned několik kroků. Zvážit lokalitu a místo, kam si ji přejete umístit. Musíte vědět o místních sítích, znát podrobnosti o jejich fungování, místních podmínkách (ze strany úřadů) ohledně vypouštění odpadu a kanalizace a tak dále. Podle toho se určuje typ ČOV. Cena se pohybuje podle značky a je nutné započítat i práci projektanta. Ta se například u plzeňských specialistů na ČOV pohybuje kolem 6 tisíc korun.
Úvodní konzultace do projektu bývá zdarma, proto rozhodně doporučujeme vše prodiskutovat s pověřeným člověkem, než se pustíte do čehokoli většího. Dopředu totiž nevíte, s jakými překážkami se v průběhu setkáte.
Přidej komentář jako první k "Jak na pořízení ČOV"