Bhútán je zemí, která láká. Proč tam vyrazit?

bhútán

Bhútánu se přezdívá země hřmícího draka. Toto malé království o rozloze podobné polovině České republiky je usazené mezi velmocemi Čínou a Indií ve východním Himálaji.

1. Štěstí

Hrubé národní štěstí (GNH) zavedl čtvrtý bhútánský král Jigme Sigye Wangchuck, tato jedinečná filozofie vede k růstu a pokroku Bhútánu a zároveň jej dokáže i změřit. Zakládá se na přesvědčení, že samotné materiální bohatství nepřináší štěstí, ani nezajišťuje životní spokojenost, a že ekonomický růst by neměl jít na úkor kvality života lidí. Bhútánská filozofie štěstí se proslavila i za hranicemi země, je vítaná mnohými ekonomy na celém světě. Tato filozofie také odráží duchovní a kulturní hodnoty, které Bhútánce doprovázejí celé věky. Několikrát již proběhl průzkum hrubého národního štěstí.

2. Král

Vládní systém Bhútánu představuje jeden z typů konstituční monarchie. Místní králové byly svým lidem vždy uctívání a milovaní. Bhútánský parlament má od zavedení posledních změn dvě komory. Do každé z nich probíhají nezávislé demokratické volby.

Současný pátý král Jigme Singye Wangchuck rád navštěvuje svůj lid po celé zemi: přezdívá se mu lidový král.

3. Buddhismus a lidé

Tibetský buddhismus je hluboce zakořeněný v bhútánské společnosti a kultuře. Země byla po mnohá staletí izolovaná a uzavřená světu, proto se místní tradice a zvyky zachovaly ve velké míře. Ústní lidová slovesnost a uctívání moudrosti starších obyvatel vedlo k tomu, že si Bhútán svou autentickou tvář zachoval v nezměněné podobě po dlouhou dobu. Smýšlení Bhútánců se projevuje v jejich rituálních tancích, náboženských zvycích a kultuře.

4. Ekologie

V zemi se nachází bujná vegetace, 80 % povrchu je ze zákona pokryto lesy, velký důraz je kladen na ekologii, v roce 1999 byly například zakázány plastové sáčky, v posledních letech se od tohoto nařízení upustilo. Bhútánci však od letošního roku prozřetelně zákaz obnovili. Země je rozdělena na tři klimatické zóny: alpský, mírný a subtropický pás. Království se vyznačuje rozmanitou krajinou, flórou a faunou. Nadmořská výška šplhá od 100 metrů nad mořem až po himalájské vrcholy vysoké 7200 metrů. Na jihu země jsou nížiny, kde panují horká a vlhká léta a mírné zimy. V centrální hornaté části je sušší klima, teplá léta a chladné zimy. Severní oblast je celoročně pokryta sněhem a ledem.

5. Cestování

Bhútán je uzavřená země, která si chrání svou kulturu a tradice v souladu s konceptem hrubého národního štěstí. Počet turistů je redukován díky vysokému poplatku, který musí každý návštěvník odvádět. Jedná se o částku 250 USD na den. Část z peněz je poslána vládě, která díky těmto zdrojům zajišťuje bezplatné školství a zdravotní péči. Zbytek částky si nechá cestovní agentura, která z dané částky zajistí také ubytování, přepravu a stravu.

Článek Vám přináší redakce webu https://nakridlech.cz/

Přidej komentář jako první k "Bhútán je zemí, která láká. Proč tam vyrazit?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*