Proč cestovat po České republice?

Letní měsíce jsou ideální pro cestování. Doba dovolených láká k návštěvám cizích zemí, ale i tuzemských památek. I v dnešní době, kdy vycestování za hranice nepředstavuje žádný větší problém, mnoho Čechů zůstává věrných naší kotlině. Když se vypravíte do Prahy či Českého Krumlova, pravděpodobně potkáte davy turistů, nejčastěji z Ruska, Číny nebo Vietnamu. Dobře totiž vědí, že Česká republika oplývá nádhernými památkami, které jsou v zachovalém stavu. Ale hlavně, pokud se podíváte na mapu okolních států, s překvapením zjistíte, že u nás je doslova na každém rohu nějaký zámek, zřícenina nebo hrad. V zahraničí takovou koncentraci památek na malé ploše nenajdete.

Nejnavštěvovanější lokality

  • Český ráj: Už jen název napovídá, že se jedná o krajinu doslova pohádkovou, kde si každý najde to své. Pěší turistika, cyklistika nebo i adrenalinovější sporty jako horolezectví můžete provozovat v malebné krajině. Pro milovníky historie jsou zde hrady Kost, Trosky nebo Valdštejn. Romantické duše se mohou pokochat zámky jako je Sychrov nebo Mnichovo Hradiště. Český ráj je rodištěm mnoha pohádek, nejznámější jsou asi večerníčky o Rumcajsovi, Mance a Cipískovi, kteří bydleli v lese Řáholci kousek od Jičína.
  • Jižní Morava: Milovníci vína jistě zavítají do místních vinných sklípků a nenechají si ujít procházku na Pálavu, s výhledem do krajiny olemované vinicemi. Ze zámků stojí za zmínku ten lednický nebo valtický. V areálu okolo zámku Lednice si můžete udělat příjemnou procházku k minaretu a Janovu hrádku. Užijete si zde i plavbu lodí a cyklistické trasy.
  • Stověžatá Praha: Hlavní město naší republiky nabízí turistům, a to nejen těm zahraničním, památky doslova na každém rohu. Každý rodák by měl alespoň jednou v životě navštívit Karlův most, Hradčany, Petřín, Pražský hrad a Národní divadlo. Tím ale nabídka nekončí. Pokud vás zajímá téma bezdomovectví a odvrácené stránky Prahy, rozhodně si nenechte ujít prohlídky s bývalými obyvateli ulice, kteří vás dostanou do míst, o jejichž existenci jste neměli ani tušení.
  • Proč si vybrat zrovna Česko?

    Důvodů existuje mnoho. Tím prvním je otázka vlastenectví. Je zvláštní, jaké množství lidí navštívilo několikrát za život přímořské státy, obletělo polovinu světa v letadle, ochutnalo mnoho cizích kuchyní a poznalo spoustu cizích tradic a kultur, a přitom pořádně neznají tu svou. I v dnešní době mají lidé, zejména ti starší, strach z cestování kvůli jazykové bariéře. Proto volí naši kotlinu, kde se bez obav dorozumí. Navíc, všude pohodlně dojedete autem, vlakem nebo autobusem, v některých případech i pěšky. A během několika hodin, tím pádem odpadá drahé a hlavně zdlouhavé cestování. Nemusíte se bát ani letadla. Jedním z dalších důvodů je otázka financí. Pro vícečlennou rodinu se dovolená u moře může pěkně prodražit. A pokud nejste nároční, můžete zkusit i kempování nebo stanování. Ale při každém cestování je dobré mít na účtě nějakou tu rezervu. Nikdy totiž nevíte, co se vám může cestou stát. Nehoda na silnici, pokažené auto, ukradená hotovost. Než vyrazíte, zřiďte si kontokorent. Jedná se o doplňkovou službu k běžnému účtu, díky které můžete čerpat finance i v případě, že nemáte na účtu dostatečnou hotovost. Velmi oblíbené jsou v posledních letech i krátkodobé půjčky, na dovolené si je bere valná většina Čechů. Některé z nich, jako například půjčka online, lze vyřídit i z pohodlí domova.

    Plánování cesty díky internetu

    V dnešní době se nám život díky internetu velmi usnadnil. Můžete si vyhledat cenu ubytování, fotografie pokojů i recenze předchozích hostů. U památek zase zjistíte otevírací dobu, vstupné, prohlídkové okruhy, zda lze platit kartou, jaké pamětihodnosti se v okolí nacházejí nebo kde se dobře najíte. Pokud nejste typ člověka, který má rád překvapení a chcete bezmyšlenkovitě cestovat, vyhraďte si jeden večer a naplánujte si cestu do nejmenších detailů. Předejdete tak nepříjemným překvapením, třeba v podobě uzavřeného zámku z důvodu rekonstrukce, filmového natáčení nebo konání svatebního obřadu.

Přidej komentář jako první k "Proč cestovat po České republice?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*