Jak odmaturovat do roka

Současné české školství prochází vývojem, který umožňuje dospělým zájemcům o rozšíření své kvalifikace získat výuční list nebo maturitu i bez toho, že by nutně museli absolvovat celé středoškolské studium. Tuto možnost samozřejmě dále všichni mají, ale většinou je to cesta časově náročná, která se dá nahradit jiným typem studia, jak popisujeme dále.

Celoživotní vzdělávání nemusí probíhat pouze na školách. Spousta z nás se učí nové věci tím, že nás baví a aktivně si o nich vyhledáváme informace, chodíme na kurzy nebo se k novému oboru dostaneme přes známé, kteří jsou našimi prvními učiteli. Díky vlastnímu zájmu o vysněnou oblast se často stáváme schopnými odborníky a rádi bychom se nové profesi věnovali oficiálně ať už jako podnikatelé nebo zaměstnanci. V takovém případě ale můžeme narazit na legislativní překážky ve formě chybějícího oficiálního dokladu o odbornosti. Abychom takový doklad získali, můžeme se rozhodnout absolvovat střední školu, kterou je možné studovat kombinovanou (dálkovou) formou nebo využít zákona 179/2006 Sb. o uznávání výsledků dalšího vzdělávání.

Tento zákon umožňuje uznat vaše znalosti a dovednosti a oficiálně je potvrdit. Aby se tak stalo, je nutné se přihlásit na zkoušku z profesní kvalifikace, po jejímž vykonání získáváme doklad s celostátní a časově neomezenou působností. Chceme-li jít ještě dál, můžeme si vyhledat takový obor, který v úhrnu všech profesních kvalifikací podle Národního systému kvalifikací vytvoří tzv. úplnou profesní kvalifikaci a ta se stává naší vstupenkou k maturitě nebo výučnímu listu. Příkladem takových oborů může být např. obor Logistické a finanční služby, který kromě jiných nabízí Evropská akademie vzdělávání. Tento obor se skládá ze tří profesních kvalifikací, a sice Logistik skladových operací, Logistik v dopravě a přepravě a Logistik výroby. Vykonáním zkoušek ze všech těchto tří profesních kvalifikací před autorizovanou osobou získává absolvent úplnou profesní kvalifikaci (ÚPK) v oboru 37-42-M/01, což je současně středoškolský obor, který je na střední škole ukončen maturitní zkouškou. Proto se držitel této ÚPK může na jakékoli střední škole, která tento obor vyučuje, hlásit přímo k maturitě, a to bez nutnosti být studentem školy.

Podobně je na tom obor Elektrikář. Ten se skládá z pěti profesních kvalifikací, které v úhrnu tvoří ÚPK 26-51-H/01 a její držitel se může na vybraném učilišti přihlásit rovnou k závěrečné zkoušce, na základě které získá výuční list v oboru Elektrikář. Maturita i výuční list v těchto oborech jsou však možností, nikoli nutností k výkonu povolání. Už samotná ÚPK je oficiálním dokladem o odbornosti, na základě kterého můžete vykonávat danou pracovní pozici nebo si vyřídit živnostenské oprávnění. 

Veškeré detailní informace o konání zkoušek z profesních kvalifikací jsou veřejně dostupné na webových stránkách narodnikvalifikace.cz, které provozuje Národní pedagogický institut a kde si můžete ověřit, které obory jsou definovány jako profesní kvalifikace, které obory tvoří úplnou profesní kvalifikaci a také autorizované osoby, u kterých můžete zkoušky složit. Pod hlavičkou NPI běží i web vzdelavaniaprace.cz, kde se profesním kvalifikacím věnuje Mgr. Dana Mikšíková například v tomto článku: https://vzdelavaniaprace.cz/jak-ziskat-vyucni-list-nebo-maturitu-alternativni-cestou/

PhDr. Pavel Bartoš, LL.M., DBA

Přidej komentář jako první k "Jak odmaturovat do roka"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*